Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vánoční slavnost- pokračování 2

11. 2. 2012

V Česku je však za vrchol Vánoc považován Štědrý den, 24. prosinec, předvečer samotné slavnosti, do Vánoc je někdy zahrnována i advent. K Vánocům se pojí nejrůznější tradice, k nimž se řadí vánoční stromek, jesličky (betlém), vánoční dárky, které nosí Ježíšek, či vánoční cukroví; některé z těchto tradic pocházejí již z předkřesťanských dob a souvisí s oslavou slunovratu, který na tyto dny též připadá. V současné době se však původní, náboženský význam Vánoc vytrácí a Vánoce se považují i za jeden z nejvýznamnějších občanských svátků.S vánočním slavením je spojeno množství zvyklostí. U nás je zřejmě nejrozšířenějším zvykem vztyčení vánočního stromu, který se zdobí vánočními ozdobami, a pod který se v rodinách kladou dárky. Počátkem 19. století se součástí dekorace stalo i osvětlení a vánoční stromek se z Německa šíří dál. Nový zvyk se poté začal prosazovat v bohatých pražských měšťanských rodinách a teprve později i do venkovských stavení. Rovněž bývá zvykem na Vánoce stavět jesličky neboli betlém: v Čechách se tento zvyk objevuje roku 1560 v kostele sv. Klimenta.Charakter Vánoc do značné míry ovlivňují také koledy, česká tradice koled je pak zvláště bohatá.
24. prosince bývá tradicí, že se schází celá rodina na slavnostní večeři. Večeře se obvykleskládala z rybí polévky, bramborového salátu s kaprem a během její Se štědrým večerem se pojí i řada lidových zvyků: lití olova, pouštění ořechových lodiček, házení střevícem či třesení bezem. I dnes si vyzkoušíme nějaké ty zvyky. *Nadhodí jen tak, při čemž krátce vydechne a pokračuje dál.* A jak slaví Vánoce mudlové v Anglii, to si povíme také. *Pousměje se.* V Anglii se slaví Vánoce rozdílněji než u nás. Dárky si tu lidé rozdávají až druhý den ráno po Štědrém dnu. Vánoční dárky zde nosí Father Christmas, pro nás spíš známý jako Santa Claus (dlouhý oblek červené nebo zelené barvy), který podle zvyku chodí do domu komínem. Z toho důvodu děti hází do komína (krbu) svá přáníčka. Na krb věší i punčochy, do kterých dostanou dárky. Důležitý je slavnostní oběd na první svátek vánoční, jehož hlavním chodem je krocan s masitou nádivkou a kaštany. Na stole nesmí chybět ani nejruznější paštiky, koláče, rybý polévka a především anglický Vánoční puding (cukroví zde nečekejte). Před obědem se se z tradice rozlomí tzv. christmas crackers (papírová tuba, v níž se ukrývá drobný dárek). Oblíbené je v Anglii posílání vánočních pohlednic.Anglický Vánoční puding se od českého výrazně liší, je nejčastěji vyrobený z oříšků, hrozinek, rumu, vajec, strouhanky, cukru, citronů a švestek. Podává se s koňakem nebo punčem. Vyrábí se dlouho před Vánocemi.26. prosince Briti slaví tzv. Boxing day (není zde žádná spojitost s boxem). Existuje mnoho interpretací, proč se tento den takto jmenuje. Pravděpodobně se jedná o odkaz z minulosti,
kdy se právě v toto datum otevíraly kasičky z kostelů a jejich obsah byl rozdělen mezi chudé. *Dokončí své povídání o Vánocích stále se stejným úsměvem.* Dál už Vás s Vánoci zatěžovat nebudu. A pokud jde o Vánoce po kouzelnicku? Tak jistě víte jak to doma slavíte. *Pokýve hlavou.* Děkuji za pozornost.

Bennitová: V Anglii se slaví Vánoce rozdílněji než u nás. Dárky si tu lidé rozdávají až druhý den ráno po Štědrém dnu. Vánoční dárky zde nosí Father Christmas, pro nás spíš známý jako Santa Claus (dlouhý oblek červené nebo zelené barvy), který podle zvyku chodí do domu komínem. Z toho důvodu děti hází do komína (krbu) svá přáníčka. Na krb věší i punčochy, do kterých dostanou dárky. Důležitý je slavnostní oběd na první svátek vánoční, jehož hlavním chodem je krocan s masitou nádivkou a kaštany. Na stole nesmí chybět ani nejruznější paštiky, koláče, rybý polévka a především anglický Vánoční puding (cukroví zde nečekejte). Před obědem se se z tradice rozlomí tzv. christmas crackers (papírová tuba, v níž se ukrývá drobný dárek). Oblíbené je v Anglii posílání vánočních pohlednic.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář